sobota 22. ledna 2011

Odpověď neodcházejícímu inženýrovi

Po internetu se v posledních dnech šíří dopis fiktivního nebo skutečného inženýra Klusáka. Obsahuje řadu často opakovaných tvrzení a tak jsem si dovolil toho využít a postupně je okomentovat z lékařské pozice.


Milý pane doktore.

Nezlobte se, že Vás obtěžuji, vím, že toho máte dost, že balíte, že odcházíte. Ale ještě než odjedete do toho Německa, chtěl bych se Vás na něco zeptat.
Na začátek bych se asi měl představit, protože mě možná neznáte.
Takže - také jsem jako Vy vystudoval vysokou školu za peníze našich spoluobčanů, daňových poplatníků. Sice jsem studoval jen 5 let, ne tak dlouho jako Vy, ale nebylo to rozhodně nic jednoduchého a byl jsem rád, že jsem v roce 2000 tu státní zkoušku z ekonomie, účetnictví a informačních systémů a technologií udělal. Hned po škole jsem jako Vy nastoupil do zaměstnání - normálně, do soukromého sektoru, k poradenské firmě v oblasti daní a účetnictví. Úplně Vás chápu, pane doktore, ty nástupní platy jsou fakt dost nízké. Já například bral první 3 měsíce 10.000 Kč, pak mi rok dávali 17.000 Kč a v roce 2002 jsem bral už 19.000 Kč. V současné době pracuji u softwarové firmy a mám po 10 letech praxe 24.000 Kč, splácím hypotéku, auto a tak. Takže pane doktore chápu, jak to máte těžké. Já jsem si třeba zařídil i živnostenský list a zkouším si přivydělávat.
  • nevím jakou VŠ autor studoval, ale je třeba pro úplnost říci, že studium medicíny se svou náročností někdy dost podstatně liší od mnohých vysokých škol. Nepochybně se řadí spolu s právnickým vzděláním mezi nejobtížnější studia. O tom myslím není pochyb.
  •  platový postup v okresní nemocnici a.s. (což je jakási všelidová socialistická akciovka) je následující:
    •  nástup 16500, po 2 letech (po první zkoušce – dříve první atestace) postup na 19000, po dosažení specializace atestací (dříve 2.atestace) po 5 a více letech je skok na 23000, po více než 10 leté praxi 30000, funkce zástupce primáře oddělení 32000.
  • osobně pro Vás - pokud jako IT specialista nepracujete právě v nemocnici, pak se Vašemu platu opravdu divím, moji známí v tomto oboru berou rozhodně více, proto Vám doporučuji změnit místo!
Vím, pane doktore, že se musíte neustále vzdělávat a dělat ty různé zkoušky. To musí být určitě dost náročné - já taky kvůli ekonomii a počítačům musím neustále studovat a zdokonalovat se, protože když mi ujede vlak, nebudu nikomu nic platný - a zákony se pořád mění a vývoj jde pořád kupředu. Je to holt neustálé vzdělávání, viďte pane doktore? Dokonce jsem si udělal certifikát na US GAAP (vedení účetnictví podle amerických standardů) a stal ze mě také certifikovaný mzdový profesionál. Bohužel se mi to na mzdě moc neprojevilo, ale určitě se to bude do budoucna hodit. To jsem slyšel, pane doktore, že máte Vy lepší, že Vám po těch Vašich zkouškách peníze přidávají. Tak aspoň v něčem se máte líp.
  •  průběžné postgraduální vzdělávání se týká samozřejmě každého lékaře a sice po celý profesní život a navíc kontrolovaně. Nejde jen o nějaké soukromé studování, ale také dojíždění na různé víkendové akce či kongresy, kde sbíráme kredity, které si doma štosujeme a předáváme ke kontrole Lékařské komoře. Pokud nesplníme patřičný obnos kreditů, tak je nám odebrána licence, bez které své povolání samostatně bez dohledu nemůžeme vykonávat. Máte to také tak?
  • postgraduální studium absolventů k získání specializace je však ještě něco úplně jiného. Aby se lékaři dostali po cca 5 a více letech přípravy k atestaci, musí strávit mimo jiné asi 1,5 roku na různých pracovištích mimo svou nemocnici, tedy většinou v krajské nebo na nějaké klinice. Tyto pobyty si buď platí ze svého (a musel by ho po tu dobu živit partner či rodič), nebo se musí upsat své nemocnici na 10 let pod sankcí 350 000,-! Tj. cca 5 let do atestace a pak 5 let poté „splácet“ svou prací uvedený dluh. Pokud si chce lékařka komplikovat život dítětem, pak se vše samozřejmě prodlužuje. Máte to také tak?? Znáte vůbec něco podobného v jiných oborech?
  • Po celou dobu přípravy si mladý lékař shromažďuje hodnocení jednotlivých školitelů, zapisuje do tzv. logbooku provedené výkony, aby naplnil požadovaná množství. Pak se snaží uspět v drsné zkoušce na úrovni dřívější II.atestace, což už je například společensky úplně jiná situace proti bezstarostnému období na VŠ. Tady všichni zaměstnanci včetně sester vědí, že uvedený lékař jde na atestaci a neúspěch je tedy chápán zcela jinak než na škole, kde to nikoho nepohoršovalo. Znám kolegy, kteří neuspěli i takové, kteří ztratili odvahu tam jít. Máte to také tak?
A také jsem někde četl, že Vám alespoň proplácí přesčasy. Tak to máte fajn. U nás v soukromé sféře se na přesčasy moc nehraje. Sice mám oficiálně 8 hodin denně pracovat, ale obvykle je to 9 až 10 hodin. Jednou jsem byl v práci dokonce 26 hodin v kuse - ale proplaceno jsem, pane doktore, nic navíc neměl. Tak to máte fakt pěkné, že Vám ty přesčasy proplácí.
  • tento pokus o porovnání přesčasů mne opravdu pobavil. Naše přesčasy totiž neznamenají to, že přijdeme o hodinu či dvě později domů. Naše přesčasy znamenají, že nepřijdeme domů vůbec, že nespíme doma, nevidíme se s rodinou, nemůžeme naplánovat žádnou aktivitu. Znamenají, že trávíme v práci víkendy i svátky včetně Vánoc apod. Vy jste byl jednou v práci v kuse „dokonce 26 hod.“ (považte!) Opravdu úsměvné. Já jsem v práci pravidelně v kuse 56 hodin! Ale máte pravdu, že je nám ten večerní a noční přesčas proplacený. Mladým lékařům 160,-/hod, specialistům s 30 letou praxí 200,-/hod.
Vím, máte zodpovědnost za zdraví lidí. To je zajisté dost náročné, pracovat s takovým vědomím a pod takovým tlakem. Úplně Vás chápu, pane doktore. Já zase pracuji často s databázemi klientů, kde mají uložena data za celou firmu a roky zpětně a když bych jim je nějak poškodil, mohou tu firmu i zavřít. Desítky lidí přijdou o práci. Skutečně mi někdy není moc lehko, když si uvědomím, kolik osudů lidí mám ve svých rukách.
  • tak tady jsem se nepobavil, naopak. Srovnání zodpovědnosti za počítačové databáze klientů se zodpovědností za zdraví a život pacientů mne – promiňte – ale opravdu uráží. Zatímco databáze není problém mnoha způsoby zálohovat a preventivně ošetřit a jejich zničení bych musel považovat za diletantství, tak lékař může způsobit poškození zdraví pacienta poměrně snadno i nezaviněně a při nejlepší vůli pomoci. Právě problém právní odpovědnosti je totiž dost zásadní z pohledu požadavku na vysoké finanční ohodnocení lékařské práce. Medicína je totiž dosti specifická a riziko soudních sporů vysoké. Ve sporech záleží na obhájcích a ti dobří jsou drazí. Lékař by měl mít příjem také na to, aby si dobrého právníka mohl dovolit. Tak je to na celém světě. V jiných profesích a běžném životě se lidé většinou dostávají před soud, když porušili nějaký zákon. Lékař se dostane před soud snadno, aniž by cokoli porušil a je nucený se obhajovat. V tomto směru neobstojí ani často uváděný argument například řidiče autobusu, který má také odpovědnost za životy lidí. Ano jistě má, ale pokud nejde řidič do práce opilý a dodržuje poctivě stanovená pravidla, která se umí naučit většina svéprávné populace a nejezdí třeba na červenou přes přejezd, tak mu trest v podstatě nehrozí. V medicíně to prostě tak není. Mimochodem, slyšeli jste o tolika žalobách na nějakou jinou konkrétní profesi jako právě na lékaře?
A ještě jsem slyšel, už nevím kde, že k Vám zákazníci chodí úplně sami, z vlastní vůle. Tak to máte moc a moc pěkné, pane doktore. To my, když si zákazníka neseženeme sami, zákazníka nemáme. To buďte rád, že to takto máte. Prý dokonce některé zájemce i musíte odmítat! Tak to bych také chtěl zažít. Ale nezávidím Vám - vím, že jste šikovný, jinak by k Vám určitě tolik lidí nechodilo. A prý Vám i vždycky každý zákazník platí! Tak to máte také moc fajn. To u nás se stává, že nám klient často nezaplatí za naše služby a my to z  nich musíme potom horko těžko dobývat a ne vždy se nám to podaří. Tak aspoň v tomhle to máte klidnější, buďte rád. A dokonce se prý s kolegy mezi sebou zákazníky posíláte, aby každý na něm něco utržil. To bohužel u nás moc nefunguje. Konkurence nám zákazníky spíš bere. Ale třeba se to časem zlepší.
  •  k placení zákazníků (myšlené zřejmě poplatky) a výhodnému přeposílání pacientů mezi lékaři, resp. souvislosti mezi počtem pacientů a příjmem lékaře se nebudu vůbec vyjadřovat, protože tady si autor zcela zjevně plete ambulantní privátní sféru s nemocničními lékaři, a o ty v celé kauze běží.
Ale abych se dostal k tomu, proč Vám píši. Slyšel jsem, že jste si s kolegy domluvili takovou zajímavou akci, že když Vám nepřidají třikrát tolik co máte, že odejdete. Tak to se mi líbí, to máte kuráž. Já si právě řekl, že když jsme na tom podobně - oba máme vysokou školu, oba se musíme pořád vzdělávat, oba máme v rukou osudy lidí a máme i podobný příjem (teda až na ty přesčasy), tak že to také zkusím. A šel jsem za zaměstnavatelem. Ale také jsem nepochodil, jako Vy. Nejdřív se mi smál a pak mě poslal víte kam. Třeba do Německa.
  •  lékaři rozhodně nepožadují třikrát tolik toho, co nyní mají. Opět autor jen velmi nepozorně sleduje dění.
No a proto Vám píši. Slyšel jsem, že Vy právě do toho Německa máte namířeno. Nezlobte se, ale mohl byste mi dát kontakt na toho, kdo Vám to dohodil? Německy umím asi jako Vy, takže by mi to také mohlo dopadnout. A máte tam kde bydlet? Jedete i s manželkou? Už má také práci? Co děti, berete je s sebou? To německé školství bude určitě lepší než naše, viďte?
  • no a právě tady je vedle právní odpovědnosti další zcela zásadní rozdíl. Prakticky v celé Evropě je obrovský hlad po lékařích a ti čeští mají přes různé dehonestující výroky v našich médiích dveře opravdu otevřené. Je možno doložit desítky německých nemocnic, které přijmou české lékaře, zda ale přijímají české IT specialisty to opravdu nevím a proto možná bude Váš argument slabý. Nemyslím si, že ze současné akce naráz odejde ohromující množství lékařů do zahraničí, ale řada jistě. Podle mne je daleko varovnější fakt, že tento stát bohužel vůbec nezajímá, že už nyní 15% absolventů lékařských fakult jde do zahraničí rovnou po škole a ten podíl navíc narůstá.
Takže ještě jednou mockrát děkuji, pane doktore, za Váš čas a když mi pošlete nějaký ten kontakt, budu moc rád.
S přátelským pozdravem kolega inženýr

Rostislav Klusák
  • Autorovi bych naopak já přál, aby příště podobná srovnání psal s větší znalostí věci a samozřejmě zdraví, aby ten český zdravotnický systém nemusel využívat.

S úctou
MUDr.Miroslav Toms

Závěrem bych chtěl zdůraznit, že současný lékařský protest vůbec není jenom o lékařích. Především Vás nelékaře a potenciální příjemce zdravotnické služby by mělo zajímat, jestli je český zdravotnický systém zdravý, efektivní a nezneužívaný, zda zaměstnává kvalitní a spokojené sestry a lékaře, kteří se nezabývají podmínkami odchodu z republiky. Jde totiž o to, jaké budeme mít zdravotnictví tady u nás doma, nebo ne?

Žádné komentáře:

Okomentovat