V posledních dnech se po českých médiích bleskově rozšířil velmi útočný článek jakéhosi Wofganga Wodarga o prasečí chřipce jako o medicínském podvodu století. Tento pán je titulován novináři jako "expert" jakéhosi evropského úřadu a v LN byl blíže definován jako epidemiolog. Na rozdíl od novinářů jsem chvilku googlil, abych zjistil více. Pan Wodarg je vystudovaný lékař, nějakou dobu pracoval jako lékař na lodi a v přístavu. Našel jsem jedinou dohledatelnou publikaci v Německé národní knihovně a tou je jeho dizertační práce z oblasti psychiatrie o sebevraždách. Na serveru Medline, který zahrnuje tituly ve významnějších časopisech, ani na Medscape se toto jméno nevyskytuje. Proč také, když je to politik německé SPD a podle vlastních stránek hlavně bojovník proti atomovým elektrárnám a (současně) proti kysličníku uhličitému. Možná, že má expertní znalosti v tom, jak se udržet v různých politických funkcích evropských úřadů. No, nic proti gustu, ale já mám o expertech zcela jinou představu. Proto si dovolím citovat něco z článku skutečného experta z oblasti infekčního lékařství.
Profesor Bartlett shrnuje poznatky o nové chřipce 2009(H1N1) k datu 4.1.2010.
- Nyní jsme ve fázi po 2. vlně epidemie (v USA). Vedení CDC oslovilo 12 světových expertů na chřipku s dotazem, co bude následovat. Přesně polovina očekává 3. vlnu, polovina nikoli. Mohou nastat situace 1) proběhne klasická sezónní chřipka A a B, nebo 2) proběhne sezónní chřipka spolu s další vlnou chřipky 2009(H1N1), nebo 3) nebude žádná chřipka. V minulých pandemiích (1918, 1957, 1968) vždy dominoval pandemický kmen nad sezónním. Virus chřipky se však rád vzpírá předpovědím.
- Předpokládá se, že v USA onemocnělo ve 2 vlnách 15% populace. Proto má stále smysl pokračovat v očkování, hlavně u malých dětí - viz dále.
- Virus chřipky překvapil, protože se čekal vznik v Asii a přišel ze Severní Ameriky, očekával se ptačí typ H5N1 a přišel H1N1, očekávala se katastrofa a přišlo zmatení.
- Analýza 251 nemocných dětí v Argentině ukázala, že medián věku nemocných byl 10 měsíců, že 75% nemocných bylo ve věku do 2 let. Resuscitační podporu ventilátorem vyžadovalo 42 dětí (17%) a zemřelo 13 dětí - tedy 5% nemocných (!!). Celková úmrtnost mezi dětmi byla 1,1/100 tis. dětí, což je 10x více než v předchozích chřipkových sezónách. Úmrtnost dětí do 1 roku byla ještě výrazně vyšší - 7,6/100 tis. Zemřelí měli z 69% nějakou chronickou nemoc (zvláště astma) a tedy 31% bylo zcela zdravých. Tamiflu bylo podáno včas (do 48 hod) pouze u 4% dětí.
- Data z USA potvrzují totéž. Nová chřipka postihuje výrazně více dětskou populaci, odhad zemřelých v USA činí 1090 dětí, což je mnohem více, než v předchozích sezónách. Data potvrzují potřebu očkovat děti starší 6 měsíců, těhotné a rodiče dětí do 6 měsíců věku.
- Těhotné ženy v Kalifornii tvoří 10% všech zemřelých nebo hospitalizovaných pro chřipku.
- Stále se sledují hodnoty protilátek po očkování a upřesňují očkovací schemata. Potvrzuje se dostatečnost jedné dávky pro dospělé a děti nad 9 let a potřeba 2 dávek pro děti mladší. Potvrzuje se bezpečnost vakcín.
Zpráva CDC z 15.1.2010 udává odhady počtů naočkovaných osob v USA. Pro mne jako pediatra jsou nejzajímavější následující čísla:
- děti 6 měs. - 4 roky ... 33% t.j. cca 6 miliónů dětí
- 5 - 18 let ... 28% t.j. cca 16 miliónů dětí
- určené prioritní skupiny ... 38% t.j. cca 23 miliónů osob
- z toho těhotné ... 38%
- zdravotníci ... 22%
- rodiče dětí do 6m. ... 14%
K diskuzi na téma, zda je racionální se připravit na budoucí hrozbu, která nepochybně existuje, nebo zda ji považovat za podvod, bublinu či pod. si dovolím několik poznámek. Je třeba vždy vnímat fakta v jejich dynamickém vývoji a současně uvažovat, jak by občané (a někteří křiklouni zvláště) reagovali, kdyby státní autority nepodnikly vůbec nic.
- co víme z dávnější minulosti o pandemiích chřipky?
- 1918/19 španělská (H1N1), smrtnost 2-3%, 20-50 mil. mrtvých
- 1957/58 asijská (H2N2), smrtnost pod 0,2%, 1-4 mil. mrtvých
- 1968/69 hongkongská (H3N2), smrtnost pod 0,2%, 1-4 mil. mrtvých
- v roce 2006 se objevil vysoce patogenní virus ptačí chřipky (H5N1) přenosný na člověka. Z dokumentovaných 169 případů zemřelo 91 lidí, t.j. smrtnost 54% (!!). To je dobrý důvod k obavě z rozšíření takové chřipky. Přenos z člověka na člověka byl zatím sporadický. Při známé proměnlivosti chřipkového viru se však očekává, že se virus tuto schopnost dřív nebo později "naučí".
- v květnové zprávě 2009 uvedla CDC první informace z Mexika, kde se objevil nový dosud neznámý virus chřipky s neznámými vlastnostmi. Z 949 prvních potvrzených případů zemřelo 42 pacientů, t.j. smrtnost téměř 5%. Opět tedy dobrý důvod, aby takový fakt nebyl ignorován.
- v takové situaci bylo třeba rozhodovat o budoucích krocích. Nikdo nevěděl, zda smrtnost zůstane stejná, větší nebo menší. Pro výrobu vakcíny je zapotřebí řada měsíců a proto bylo nepochybně správně rozhodnuto pracovat na výrobě vakcíny.
Zatím se ukázalo, že závažnost nového typu chřipky není s výjimkou postižení dětské populace horší než v případě chřipky sezónní. To však vůbec nezpochybňuje potřebu očkování, protože proti sezónní chřipce se očkuje už 50 let. Vůbec nechápu, proč ten, kdo brojí proti očkování proti 2009(H1N1), už roky nebojuje proti očkování proti sezónní chřipce. Není v tom žádný podstatný rozdíl, rizikové skupiny jsou podobné a v obou případech lze zachránit jen v ČR stovky životů a to je pro mne jako lékaře rozhodující.
Pro názornost jsem si ještě dovolil zpracovat údaje z týdenních zpráv ECDC o výskytu zemřelých na 2009(H1N1) v EU a vypočetl mortalitu vztaženou na jednotku populace. Z tohoto srovnání bohužel dopadáme nejhůře a hlavně dynamika počtu zemřelých je proti západní Evropě, kde měli mnohem méně času na protiakci, velmi alarmující. Útěchou by nám nemělo být, že státy východní Evropy mají podobně tristní výsledky. Prostě patříme tam, kam patříme. Smutné zjištění.
Uvedená tabulka zde (je třeba si otevřít i další listy s grafy!)
Díky za článek, je super. Náhodou jsem dnes psal taky na toto téma... http://rektor.bigbloger.lidovky.cz/clanok.asp?cl=119535
OdpovědětVymazat